На третиот и последен ден на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ вечерва со почеток во 20 часот во Даут-пашиниот амам, писателите-учесници ќе читаат извадоци од нивните дела. Ќе можеме да слушнеме избор на: Дамир Каракаш, Владислав Бајац, Елена Алексиева, Томислав Османли, Броња Жакељ, Рајко Грлиќ, Пијан Славеј.

Во сеќавање на Луан Старова, неговата ќерка Дита Старова-Ќерими ќе биде прочитан и извадок од негово дело. Публиката ќе може да слушне и видеообраќање од добитничката на наградата „Прозарт“, Оливера Николова.

 

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.