„Анора“ на Шон Бејкер освои „Златна палма“, хрватскиот „Човекот што не можеше да молчи“ е најдобар краток филм

Филмот „Анора“ на режисерот Шон Бејкер ја освои врвната награда „Златна палма“ на 77. Кански филмски фестивал синоќа. Филмот е …

Божиќен концерт што ја слави хрватската култура во Битола

Во Културниот и информативен центар Битола, Македонско-хрватското друштво и Хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ”, организираше Божиќен и предновогодишен концерт. На …

„Бизнисот на задоволството“ на Цветановски во конкуренција за награда на фестивал во Хрватска

Филмот „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски идниот месец ќе се натпреварува за наградата „Кристална шишарка – Хоризонти“ на …