Играниот филм „Сестри“ во режија на Дина Дума на 16 септември ќе го отвори 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Кинематографер е Наум Доксевски, а првиот долгометражен филм на Дума ќе биде во официјална селекциjа на Компетиција „Камера 300“.

Филмот „Сестри“ имаше светска премиера на фестивалот од А-категорија во Карлови Вари, од каде екипата се врати со специјална награда од жирито во програмата „Источно од Западот“.
Улогите во филмот ги толкуваат Антонија Белазелкоска и Миа Жиро. Продуцент е Марија Димитрова, сценариото е на Дина Дума и Мартин Иванов, кој е и монтажер на филмот.
„Сестри“ е поддржан од македонската Агенција за филм и е регионална копродукција заедно со Црна Гора и Косово.
Фестивалот „Браќа Манаки“ ќе трае до 21 септември, со физичко присуство и запазување на здравствените протоколи.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.