Римска фонтана од 4 век пронајдоа археолозите на локалитетот Стакина Чешма кај Валандово. Фонтаната е дел од велелепен објект што археолозите го истражуваат со години. Со истражувањата раководат археолозите Мила Шурбановска и Радомир Ивановиќ, а ги спроведува Археолошкиот музеј од Скопје во рамките на годишната програма за проекти од национален интерес на Министерство за култура.

– Фонтаната е со димензии 240х240 см, изработена е од хидростатен малтер и поплочена со керамички плочки. Во средината фонтаната е со кружна форма, а доводот со вода е направен со оловна цевка од која пронајдовме само фрагменти. Постојат индиции дека во југозападниот агол на фонтаната имало поставено скулптура преку која што течела водата – вели Ивановиќ.

Во стручната екипа се и археолозите Перо Синадиновски, Игор Ширтовски и Пенче Кралев.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.