Kнигата „Нашиот пат: 25 женски приказни од историјата“ од Ивана Хаџиевска, Јана Коцевска и Ивана Драгшиќ ќе се одржи денеска во 13 часот во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје. Во книгата се застапени 25 жени од Македонија кои замислиле подобар заеднички свет и дејствувале активно.

Книгата е реализирана во рамките на проектот Women on women/„Жени за жени“ и се фокусира на родовата еднаквост преку феминистичката перспектива, следејќи го наследството на жените од позицијата на различни социјални и културни средини. Книгата ја објави Здружението за промоција на женската активност „Тиииит! Инк.“ од Скопје.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.