Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ од Куманово објави повик за пријавување на традиционалната ликовна изложба „Самоуки 2022“. Повикот е за сите неакадемски уметници од Општина Куманово. Секој заинтересиран може да аплицира со три дела по сопствен избор. Селекција на пристигнатите дела ќе направи стручна комисија при Центарот и ќе ги извести учесниците за примените дела.

Рокот за пријавување на делата е до 31 мај до 12 часот. Предвидено е изложбата да биде отворена на 16

Насловна фотографија: Центар за култура „Трајко Прокопиев“

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.