По 40 години Влатко Стефановски се враќа во МКЦ

Во Младинскиот културен центар вечерва во 20 часот концерт ќе одржи Влатко Стефановски, еден од најреномираните македонски гитаристи. Тој настапува во МКЦ по 40 години. Концертот е во рамките на одбележувањето на јубилејот 50 години МКЦ. Стефановски ќе настапи со своето трио и неколкумина гости. Последен пат Стефановски настапил во МКЦ во 1982, заедно со групата „Леб и сол“.
– Музицирањето пред домашната публика е секогаш предизвик, но кога по 40 години се враќате на местото каде што ви биле почетоците, тогаш навистина возбудата е голема. Среќен сум што ќе бидам дел од прославата на значаен јубилеј – вели Стефановски.

Влатко Стефановски Трио го сочинуваат и Јан Стефановски на тапани и Иван Кукиќ на бас-гитара, трио кое последниве години е доста активно и настапува речиси низ целиот свет. Инаку, неодамна „Кроација рекордс“ направи пресек на соло-кариерата на Влатко Стефановски и ја склопи во албум со најголемите хитови. Од „Каубојци и индијанци“ од истоимениот албум од 1994 до „Фанки џанки“ и „Огледало“ од неговото последно студиско издание „Тафталиџе шафл“, компилацијата содржи 17 песни. Влезниците за концертот ќе бидат пуштени во продажба на билетарницата на МКЦ и онлајн на bileti.mkc.mk.

Сподели