Во тек е конкурсот за платено стажирање во Европската комисија. Повикот за пријавување е отворен до 31 јануари, а стажирањето почнува во октомври. Стражирањето трае пет месеци. Повикот е отворен за сите граѓани од Европската Унија, но и за граѓани од земји кои не дел од заедницата. Програмата е наменета за сите дипломирани кои завршиле циклус од тригодишно високо образование. Повеќе информации на следниот ЛИНК.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.