Ретроспективната изложба на сликарот Жарко Јакимовски е одложена за идната недела. Првото ретроспективно претставување на неговите дела што требаше да биде отворено вечерва во Музејот на град Скопје е одложено поради трагедијата што се случи во Бугарија. На изложбата ќе бидат презентирани дела од сите фази во неговото сликарско и цртачко творештво.

Насловна фотографија: Музеј на град Скопје

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.