Од печат излезе 80. број на списанието „Македонски фолклор“, издание на Институтот за фолклот „Марко Цепенков“. Во бројот се поместени трудови презентирани на научниот собир „70 години Институт за фолклор и 50 години фолклористичка дејност на Иван Котев“, како и неколку други статии и прилози.

– Списанието се издава од 1968 година. Со 80. број го потврдуваме континуитетот во научно-истражувачката и издавачката дејност од областа на фолклорстиката – велат од Институтот.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.