Шестата меѓународна научна конференција „Македонскиот јазик – извор на научни истражувања“ свечено ќе почне денеска во 10 часот во хотелот „МВР“ во Крани. Научната конференција се организира во рамките на Отворените денови на Институтот за макеоднски јазик „Крсте Мисирков“. Научната конференција ќе трае денеска и утре.

Учесниците на манифестацијата во петок ќе го посетат Спомен-домот на Блаже Конески во Небрегово. Настанот се одржува под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

Насловна фотографија: Елена Јованова-Грујоска / Извор: Институт за македонски јазик

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.