Меѓународна конференција за образование по математика, физика и сродни науки ќе се одржи од 6 до 8 мај годинава во Скопје. Конференцијата ја организираат Сојузот на математичари на Македонија, Друштвото на физичарите на Република Македонија, Институтот за математика и Институт за физика и Природно-математички факултeт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Презентираните трудови на конференцијата ќе бидат објавени во Зборник на трудови. Повеќе информации ТУКА.

Насловна фотографија: Pixabay

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.