„Иконостасите во црквите од Кумановско до 20 век“ е насловот на изложбата отворена во Уметничка галерија во Куманово. Поставката ја подготво Валентина Андреиќ, виш кустос, историчар на уметност.

На изложбата се претставени се фотографии со иконостасите од: „Св. Никола“ (19 век) во Куманово, „Воведение на пресвета Богородица“ (17 век) во манатирот Карпино, „Св. Ѓорѓи“ (14 век) во Старо Нагоричане, „Св. Параскева“ (19 век) во Мургаш, „Св. Ѓорѓи Победоносец“ (19 век) во Младо Нагоричане и други.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.