Традиционални народни носии од Балканот од крајот 19 и почетокот на 20 век е отворена во Музејот на Кратово. Претставени се носии класифицирани според социјалниот статус. Поголемиот дел се прикажани на фотографии, но има и неколку експонати. Излоѓбата ја организира Општина Кратово и ансамблот „Македонија од Скопје

Според Владимир Јаневски, професор на катедрата за етнокореологија на Музичката академија во Штип и менаџер на ансамблот Македонија“, идентитетот на еден народ се темели на фолклорот, традицијата, песната, орото, носијата. Изложбата ќе биде отворена до 30 ноември.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.