Од Црвен крст до македонското Собрание се поставени столчиња за утрешната прослава на јубилејот 30 години независност. Точно на пладне на Стојан Андов, првиот претседател на првото повеќепартиско Собрание ќе му биде врачен Одрен „8 Септември“, како и на пратениците од првиот состав на Собранието, во периодот од 1990-1994 година. Централната манифестација ќе почне во 17 часот пред Собранието. Ќе настапи оркестарот на Македонската филхармонија. Утре за сообраќај ќе бидат затворени неколку улици и булевари.

 

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.