Уште еден голем успех доживеа македонската репрезентација на Европската женска математичка олимпијада, што се одржува во унгарскиот град Егер. Со бронзен медал се закитиа Јасна Илиева и Марија Атанасова, а пофалници освоија Емилија Николовска и Ивона Зикова.

Два бронзени медали и две пофалници освои нашиот четиричлен тим. Нивната менторка, проф. д-р Анета Гацовска-Барандовска сподели со јавноста за големиот успех.

– И така уште една успешна математичка приказна се ближи кон крајот. Остана само да прославиме. Две бронзи и две пофалници и уште подобар тимски резултат од лани. Браво девојки! – сподели Гацовска-Барандовска.

Менторка на нашата репрезентација беше  и Ерблина Зеќири, димпломиран математичар, виш лаборант.

Тимот во овој состав и минатата година забележа голем успех, освојувајќи златен, сребрен и бронзен медал.

фото: ЕГМО 2022

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.