Дина Дума за филмот „Сестри“ ја освои наградата за најдобра режија на 50. Интернационален филмски фестивал „Фест“ во Белград. Според жирито, наградата и е доделена за „лидерските вештини и работењето со млади актери и фантастично раскажување приказна. Филмот успеа да раскаже приказна за многу важна општествена тема на нашето време и да иницира дијалог.“

Младата режисерка по добивањето на наградата изјави дека е посебно среќна што стои пред публиката на „Фест“, зашто нејзиниот филм е токму „зачнат“ во Белград, на овој фестивал пред четири години.

– Овој филм настана како резултат на соработката на овој фестивал во рамките на програмата FEST Forward и многу ми е мило што сум овде после четири години за да ја примам оваа награда – изјави Дума.
Филмот го оценуваше меѓународното жири со кое претседателствуваше српскиот актер Милош Биковиќ. Членови беа: Тамара Драгиќевиќ, Аргирис Пападимитропулос, Тони Гојановиќ и Ѓерѓи Радули.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.