Дарувај книга – размени книга“ е наречена иницијативата во Македонска Каменица како обид да се подобрат услугите во Градската библиотека преку зголемување на фондот со нови книги. Во акцијата улествуваат библиотеката, невладиниот сектор, приватни компании и Општина Македонска Каменица.

– Неколку општествено одговорни компании од Македонска Каменица веќе се вклучија во иницијативата. Очекуваме за краток рок библиотека да добие стотици нови наслови – велат од општината.

Фото: Pixabay

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.