Оскари 2021: Ентони Хопкинс и Френсис Мекдормaнд – најдобри актери, „Земја на номадите“ – најдобар филм

Во невообичеана атмосфера, прилагодена за да биде безбедна, рано утрово по македонско време се одржа церемонијата на доделување на 93. …

Полнет зајак, свинска плешка, вино од рози – рецепти за луксузни јадења на старите Римјани

Начини за готвење на полжави, тартуфи, секакви видови риби и морски полодови, сосови за фламинго, пудинзи и слатки… „Свари ја …

„Трчам, значи постојам“ – конкурс за најдобра песна во рамките на „Трка на поезијата“ во Струга

Меѓународната спортска манифестација „Трка на поезијата“ во организација на здружението „Спортски мостови“ од Струга распишa конкурс за најдобра необјавена творба …