Во Музејот на современата уметност во Скопје во рамките на летната филмска програма, вечерва во 20 часот ќе биде прикажан филмот „Американска модерна уметност, тајно оружје во студента војна“ во режија на Франсоа Леви-Куенц. Филмот трае 52 минути.

Со крајот на Втората светска војна почнува хаосот од кој ќе произлезе нов светски поредок. Надвор од воената и економската сфера, се формираше нова војна: Америка на Труман и Ајзенхауер ја користи културата како оружје во идеолошката војна против СССР. За да го стори тоа, ЦИА ја користи нова генерација уметници кои работат под знамето на апстрактниот експресионизам, веејќи го знамето за слободниот свет, слободата на говорот и американската економска моќ, вклучувајќи ги Мадервел, Ротко, Де Кунинг и Полок. Сите тие несвесно уживаа во поддршката на ЦИА во средината на Студената војна.

– Филмот раскажува како американската разузнавачка агенција тајно ги финансирала изложбите на овие сликари во странство. Милионерите како Нелсон Рокфелер, чија мајка е коосновач на MoMA во Њујорк, беше главен поддржувач на апстрактниот експресионизам, а многу други институции исто така одиграа своја улога – велат од МСУ.

Преку архивски снимки, овој возбудлив документарец открива како ЦИА користела антидемократски методи за да ги заштити демократските вредности на Соединетите Држави, повторувајќи го клучниот период во историјата кој долго време остана тајна.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.