Матурантката Афродита Хаџи Лега го освои третото место на Меѓународниот стрип конкурс – „КАИШ 2021”, што се организира во Белград. Конкурсот е во организација на Детскиот културен центар – Белград, a поддржано од Министерството за култура и информирање на Србија.

Афродита Хаџи Лега е ученичка во одделот за графика во Државното средно училиште за ликовна уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ од Скопје. Нејзин ментор на конкурсот беше професорот Денис Тенев.

 

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.