По повод 11 Октомври – Денот на народното востание на македонскиот народ, Министерството за култура организира прослава „80 години од првиот истрел – култура и уметност =непокор” вечерва во 20 часот во дворот на Министерството.

Настанот и бројот на гостите ќе биде во согласност со протоколите за заштита од Ковид 19, велат од Министерството.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.