ум олтарни, две чудотворни и две тронски икони, предмети од 18 до 20 веќ се дел од изложбата „1000 години Бигорски манастир“ отворена во Музејот на македонската борба.

Реализирана во соработка со Бигорскиот манастир и ансамблот „Македонија“, изложбата дава пресек на духовното и материјално богатство на манастирот во неговата богата историја од илјада години постоење. Изложени се и особено драгоцени и вредни предмети – митра, игуменски крст, епетрахил, жезол, рипиди со серафими и многу други.

Изложбата е отворена за сите посетители до 28 ноември, во согласност со актуелните мерки и протоколи за зашитита од ковид-19. Влезот е слободен.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ
Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува Умно.мк се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон. Бесплатно преземање е дозволено исклучиво на 20 отсто од содржината со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на Умно.мк.